Marmury

Kamienie to jeden z najbardziej popularnych materiałów stosowanych w budownictwie i wykańczaniu wnętrz. Bez wątpienia należy do nich również marmur.

O marmurze słów kilka

Najpierw były skały węglanowe – wapienie i dolomity, z których później powstał marmur. Ta skała metamorficzna (przeobrażona) może występować w wielu różnych kolorach i odcieniach. Spośród tak bogatego wyboru każdy może znaleźć ten, który spełni jego indywidualne oczekiwania. Jednym z najchętniej wybieranych odmian są krystaliczne, czysto kalcytowe, białe marmury, które często są przeświecające.

Warto w tym miejscu wspomnieć również o trawertynie – kamieniu, który powstaje wskutek akumulacji kalcytu z gorących źródeł. Charakteryzuje się on nietuzinkowym wyglądem, z dużą ilością niewielkich otworów, które są wynikiem jego wodnej genezy .
W gotowych trawertynowych produktach otwory te mogą występować w naturalnej nienaruszonej postaci, bądź mogą być wypełnione szpachlą cementową (produkty o powierzchniach matowych) lub poliestrową transparentną żywicą (produkty o powierzchniach polerowanych). W ten sposób obszar zastosowania tego materiału staje się bardzo szeroki. .

Aby trawertyn mógł być stosowany w budownictwie czy wykończeniu należy pociąć bloki kamienia na regularnej wielkości płyty. Istnieją dwie metody cięcia – w poprzek albo wzdłuż uwarstwienia.  Ta pierwsza w handlu znana jest z angielska jako cross cut  druga zaś  nazywana jest cięciem klasycznym. Metody cięcia trawertynów wpływają na ich ostateczny wygląd – trawertyny cięte wzdłuż mocno eksponują  swoją naturalną strukturę i pochodzenie, a cięte w poprzek mają bardziej jednolitą barwę.

Przed zakupem produktów wykonanych z marmuru musisz wiedzieć jeszcze jedno – nie ma pewności, że wszystkie płyty będą miały identyczną barwę czy ton. Kamień ten ma naturalne wahania w odcieniach, a oprócz tego liczne kalcytowe użylenia czy mineralne wtrącenia. To  typowe cechy  tego kamienia, które nie stanowią  przedmiotu reklamacji czy zwrotu.

Gdzie prezentuje się najlepiej?

Zdecydowałeś się na marmur lub trawertyn, jednak nie wiesz w jakich pomieszczeniach  sprawdzą się najlepiej? Zaletą   tych materiałów jest ich  uniwersalność – może mieć zastosowanie jako materiał na:

  • okładzinach ściennych,
  • podłogach,
  • blatach łazienkowych i kuchennych,
  • stopniach schodów,
  • parapetach.

To tylko niektóre z szerokiego katalogu możliwości wykorzystania marmuru i trawertynu. W przypadku posadzki najlepiej sprawdza się w miejscach o małym lub średnim natężeniu ruchu. Nie stanowi on przeszkody dla zamontowania na takiej powierzchni systemu ogrzewania podłogowego, wręcz przeciwnie – kamień ten przez długi czas zatrzymuje w sobie ciepło.

Jak montować i pielęgnować?

Marmury i trawertyny to naturalne kamienie, które wymagają przestrzegania szczegółowych zasad dotyczących ich montażu i sposobu utrzymywania. Poniżej wymienimy kilka z najważniejszych, o których nie mogą zapomnieć montujący  oraz właściciele marmurowych lub trawertynowych ścian posadzek, schodów, blatów, parapetów itp. :

  • konieczność stosowania białego kleju do przeświecających  kamieni,
  • płytki z naturalnych kamieni po cięciu dają się szlifować i polerować, jednakże należy się ograniczać wyłącznie do krawędzi pozostawiając lico płytki nie tknięte, ręczne szlifowanie lub polerowanie fabrycznie wykonanej powierzchni najczęściej pozostawia trwałe ślady,
  • unikanie wylewania na elementy kamienne ciemnych płynów (np. kawy, wina) gdyż  materiały te charakteryzują się nasiąkliwością,
  • stosowanie impregnatów – przy pomocy specjalistycznych środków chemicznych i zgodnie ze wskazówkami udzielonymi przez producenta. Należy tego dokonać już po zamontowaniu i wyschnięciu kleju.

Szczególnie ostatni punkt posiadacze marmurów powinni wziąć sobie do serca. Czasem konieczne jest nawet powtórne przeprowadzenie impregnacji, w celu jeszcze lepszego zabezpieczenia powierzchni kamienia. Pamiętajmy jednak, że ze wszystkim trzeba zachować umiar – nie należy przesadzać z ilością środka, który najlepiej  wypróbować na małej powierzchni.

Równie ważna jak sam montaż jest konserwacja kamieni, do której należy stosować jedynie specjalnie do tego przeznaczone środki i preparaty. Regularne czyszczenie i odświeżanie podłóg, blatów czy ścian najlepiej przeprowadzać przy użyciu wilgotnej ściereczki, ewentualnie z dodatkiem substancji zapachowych.. Tak jak zostało to wspomniane już wcześniej w sytuacji wylania się na marmur lub trawertyn ciemnych płynów należy je natychmiast wytrzeć – wtedy mamy pewność, że nie zostawią żadnych śladów.

Należy wystrzegać się preparatów zawierających kwasy, ponieważ przy długotrwałym kontakcie z kamieniem mogą one spowodować nieestetyczne odbarwienia (dotyczy to również powierzchni już zaimpregnowanych, gdzie impregnat nie stanowi zabezpieczenia przed działaniem kwasu na powierzchnię kamienia)– . Kolejnym wrogiem dla marmurowych podłóg jest piasek – należy unikać wnoszenia go do wewnątrz, gdyż może powodować ścieranie i zarysowania powierzchni. Jeżeli na skutek niewłaściwego używania pojawią się jakieś pęknięcia lub ubytki w kamieniu, najlepiej poradzić sobie z nimi stosując szpachle lub specjalne kleje.